Mapa rowerowa na telefon – przegląd najciekawszych aplikacji

Obecnie nawigacje samochodowe ograniczają się już tylko do tych wbudowanych w auto oraz tych, które możemy spotkać w telefonach: Google Maps, Yanosik i kilka innych, mniej popularnych. Samodzielne urządzenia, które służą tylko jako nawigacja, stanowią niewielki odsetek. Podobnie to zaczyna wyglądać w świecie rowerów. Mamy co prawda komputery rowerowe takich marek jak Garmin, czy Sigma, ale pod względem ilości funkcji bardziej przypominają smartphony, niż nawigację, którą mam na myśli.

 

 

Mapy i aplikacje rowerowe na telefon

 

 

Powody, z których rezygnujemy zarówno z nawigacji GPS samochodowej jak i rowerowej są takie same: wygoda i pieniądze. Taniej jest kupić uchwyt na telefon, niż nową nawigację. Przy okazji mamy telefon i mapę w jednym urządzeniu. Dodatkowym plusem jest to, że korzystając ze smartphona możemy przebierać w kilkunastu aplikacjach, które różnią się między sobą poszczególnymi funkcjami. Wybór tej idealnej dla naszego typu aktywności i potrzeb jest znacznie prostszy. Przedstawię Wam kilka moim zdaniem najlepszych aplikacji z mapami na telefon.

 

 

 

Locus Map - aplikacja dla rowerzystów

Uważana za jedną z najlepszych nawigacji do poruszania się w terenie. Można z niej korzystać w wersji darmowej oraz płatnej (rozszerzonej). Jedną z największych zalet tej mapy jest możliwość wgrania map offline. Aplikacja jest bardzo rozbudowana, przez działa nieco wolniej, niż konkurencyjne mapy, ale w wersji pro radzi sobie wystarczająco dobrze.

 

O każdej mapie można by napisać osobny, długi artykuł. Chciałbym tutaj tylko wymienić ich poszczególne wady i zalety, a jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat Locus Map, zapraszam do pełnego opisu na blogu zkolemwtle.pl

 

 

nawigacja na rower Locus Map

 

Google Maps - czy sprawdzi się na rowerze?

Wydaje się, że nie trzeba przedstawiać tej aplikacji. Ma ona jednak kilka przydatnych funkcji, które mogliście przeoczyć. Jedną z nich jest udostępnianie naszej lokalizacji na bieżąco, aby osoby, które otrzymały od nas odpowiedni link mogły bez przerwy śledzić naszą pozycję w czasie rzeczywistym. Inną ciekawą opcją jest możliwość wgrania własnej trasy. Minusem jest konieczność zrobienia tego z poziomu komputera, a nie bezpośrednio na telefonie.

 

 

Nawigacja i mapy Google Maps

 

Ride With GPS - rysuj trasy i używaj jej jak zwykłego licznika

Moja ulubiona aplikacja do planowania i rysowania tras rowerowych. Pokazuje dokładnie profil trasy i ilość przewyższeń, dzięki czemu wiem czego mogę się spodziewać na wyprawie. Interfejs w aplikacji mobilnej jest dobrze dopracowany i minimalistyczny.

 

Ride With GPS czyli zastąpienie telefonem licznika oraz nawigacji. Po wciśnięciu przycisku „Go Ride” rozpoczyna mierzenie dystansu i przewyższenia oraz pokazuje w czasie rzeczywistym prędkość, oraz ślad na mapie. Aplikacja występuje w okrojonej wersji darmowej oraz rozbudowanej – płatnej. Miesięczny abonament wynosi 44,99 zł.

 

 

Nawigacja na rower Ride with GPS

 

Sygic - aplikacja rowerowa offline obejmująca cały świat

Największym plusem tej aplikacji jest to, że działa offline. Wystarczy ściągnąć mapę kraju, który nas interesuje i już możemy korzystać z nawigacji GPS bez martwienia się o koszty. W wersji podstawowej jest dość uciążliwa, ale przechodząc na wersję premium dostajemy wystarczająco dobrą nawigację, aby bez problemu poruszać się po ulicach mniejszych i większych miast.

 

Testowałem ją w na kilku wyprawach, a w wersji premium pomogła mi bez trudu poruszać się po Teheranie liczącym niespełna 9 milionów mieszkańców.

 

 

Nawigacja na rower i do samochodu Sygic

 

Podsumowanie

Planując dłuższą wycieczkę lub wyprawę w nieznane warto wcześniej przetestować daną aplikację na krótszych trasach. Polecam też zjechać z utwardzonej drogi, aby sprawdzić jak radzi sobie poza głównymi szlakami, a także na jak długo wystarczy nam baterii. Nie ma nic gorszego, niż rozładowany telefon, gdy znajdziemy się w nieznanym nam miejscu.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]