Korby BMX

Filtry
Marka
Dartmoor
Fiend
Madd Gear
Sunday
Długość ramion
155mm
165mm
170mm
175mm
Cena

Czym jest mechanizm korbowy BMX?

Układ napędowy roweru BMX jest maksymalnie uproszczony. W skrócie nie chodzi o to, aby rower gnał do przodu, ale pozwalał przenosić ruch w trójwymiar: na wszelkich skateparkach czy singletrackach, w miejskiej dżungli. Nie ma tu przerzutek - za to dominuje prostota, aby zminimalizować możliwe uszkodzenia. Siły działające na korbę nie pochodzą tylko z nóg, ale także z ciężaru jeżdżącego- sumarycznie musi ona wytrzymać nacisk dziesiątek kilogramów i przenieść go efektywnie. Dlatego też modele dwuczęściowe są tak pożądane - np. doskonały Dartmoor Thorn, z drążoną osią waży tylko 745 gramów, ale wytrzymuje aż 20 niutonometrów dokręcenia.

 

Ciekawą i niespotykaną cechą jaką posiada korba BMX jest możliwość dokręcania blatu po obu stronach - wynika to właśnie z uproszczonej konstrukcji mechanizmu napędowego ale także osobistych preferencji. Stosuje się stal chromowo-molibdenową (Cr-Mo) jako podstawowy budulec strukturalny - podobnej mieszanki używa się w stali narzędziowej. Jest to materiał niezwykle wytrzymały na wyginanie, zachowujący pierwotny kształt i wyjątkowo trwały.

Jakie są rodzaje korb BMX?

Wspomniana dwuczęściówka jest najlepszym rozwiązaniem jakie korba BMX powinna posiadać - mało połączeń to mało słabych punktów, duża wytrzymałość i maksymalna, skrajna prostota mechaniczna. Komponent, jak dobrze wiecie, jest tak wytrzymały, jak jego najsłabszy punkt. Stosuje się więc osie z karbowanymi końcami, zwiększającymi wytrzymałość tych połączeń. Popularne dwuczęściowe korby rowerowe BMX to m.in. wspomniany Dartmoor Thorn, Fiend Team V2 czy Madd Gear Freestyle.

 

Trzyczęściowe korby składają się z dwóch ramion i osi. Nowoczesnym rozwiązaniem jest drążenie tej osi wzdłuż i skręcanie całości za pomocą śruby. Sprawia to, że komponent jest wyjątkowo sztywny. Zaletą trzyczęściówki jest możliwość wymiany ramion korby na dłuższe lub krótsze w zależności od upodobań i potrzeb. Niższa cena sprawia, że jest to atrakcyjna alternatywa - wraz z nią nieznacznie rośnie masa. Dobre modele trzyczęściowe to chociażby Sunday Saker, Dartmoor Chukka czy Fiend Segment. Modele trzyczęściowe pozwalają Wam na montaż blatu z dowolnej strony.

 


zamknij [x]