Amortyzator rowerowy

Marka
Fox
Hayes
Manitou
Rock Shox
RST
Suntour
Unior
Cena
Ocena klientów

Obecnie praktycznie każdy rower górski  wyposażony jest w amortyzatory mtb, który pochłania wstrząsy wywołane jazdą po nierównym terenie, a co za tym idzie, zwiększa nasz komfort. Jednak to nie jedyna właściwość amortyzatorów rowerowych. Dużym niebezpieczeństwem jest, gdy podczas jazdy podbite przez nawierzchnię koło straci przyczepność. Amortyzatory rowerowe przednie zwiększają przyczepność koła do podłoża. Dlatego, warto zainwestować w amortyzatory downhill lub amortyzator mtb - w zależności od posiadanego roweru - bowiem w jeździe terenowej, zwłaszcza typu downhill, freeride jest to rzecz niezbędna. 

 

Czym jest "skok amortyzatora"?  To zakres, w jakim widelec będzie się uginał, wyrażany w milimetrach. Im wyższa wartość skoku, tym sztyca amortyzowana wytrzymuje większe wstrząsy i lepiej je amortyzuje. Amortyzator downhill będzie przodował na liście, jego rozpiętość skoku wynosi ponad 170 mm. Nieco niżej, znajdziemy amortyzatory do rowerów o lżejszym zastosowaniu, jak amortyzator do roweru mtb, ich zakres wynosi o 100-170 mm skoku. Decydując się na przedni amortyzator rowerowy, należy liczyć się z tym, iż są to dodatkowe kilogramy dla naszego jednośladu. Istnieją jednak amortyzatory rowerowe skonstruowane z materiałów, które zaoszczędzą na wadze, a będą doskonale spełniać swoją rolę. 

Amortyzatory rowerowe powietrzne

Amortyzatory powietrzne są lekkie i wytrzymałe. Wyróżniają się bardzo szerokim zakresem zmiany ciśnień, a co za tym idzie elastycznym dopasowanie do wagi użytkownika (będą odpowiednie zarówno dla osób lekkich, jak i ciężkich).  

Amortyzatory rowerowe sprężynowe

Amortyzator sprężynowy rowerowy ma przewagę nad powietrznym, gdy skoki amortyzacji są bardzo wysokie. Amortyzatory sprężynowe mają jednak tę wadę, że nie dopasowują się już tak do wagi użytkownika oraz są cięższe od powietrznych.

 

Amortyzator rowerowy przedni to najczęściej niemały wydatek. Tanie amortyzatory rowerowe mogą sprawdzić się na drogach miejskich i o równym podłożu, ale gdy preferujemy bardziej urozmaicone podróżowanie i jazdę po trudniejszej nawierzchni, amortyzatory rowerowe przednie po prostu muszą być lepszej jakości. Zadanie, jakie ma przedni amortyzator rowerowy to coś więcej niż "wyginanie się" w tę i z powrotem. Tłumieniu nierówności, polegające na kompresji i dekompresji jest bardziej skomplikowane. 

 

Właściwości i poziom zaawansowania, jakie powinien mieć nasz amortyzator rowerowy, powinniśmy dopasować, biorąc pod uwagę nasz stylu jazdy i teren, po którym najczęściej pedałujemy. Dla początkujących rowerzystów amortyzatory downhill będą zbędne. Można zacząć od tańszych odpowiedników, a gdy zapragniemy wzmocnić nasz jednoślad o amortyzatory do roweru wyższej klasy, zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]