Shimano

Filtry
Cena

Firma Shimano, znana japońska marka, jest powszechnie rozpoznawalna nawet dla osób niezainteresowanych kolarstwem i rowerami. Jest liderem na rynku napędów i hamulców rowerowych, posiadając około 70% udziału. To oznacza, że większość rowerzystów korzysta z części Shimano. Firma osiągnęła tę hegemoniczną pozycję na rynku dzięki ciężkiej pracy od 1921 roku, kiedy Shozaburo Shimano założył swoją działalność w Sakai. Początkowo zakład był niewielki, zajmując zaledwie 40 metrów kwadratowych, a Shimano pożyczył maszynę do produkcji od przyjaciela, który miał firmę zajmującą się obróbką stali. To były skromne początki współczesnego giganta.

Pierwsze rowery za płoty

Pierwszy produkt Shimano związany z rowerami powstał w 1922 roku, kiedy firma rozpoczęła produkcję kół zębatych do wolnobiegów. Obecnie Shimano jest najbardziej znane ze swojej działalności w branży rowerowej, ale działa również w innych sektorach. Drugim filarem marki jest wędkarstwo, a sprzęt do łowienia ryb Shimano jest produkowany od 1970 roku.

Rewolucja na rynku

Shimano ma długą listę wynalazków i rewolucyjnych rozwiązań, które na zawsze zmieniły rowery. Jednak firma zawsze działa w sposób ostrożny, często opóźniając premierę nowych produktów, nawet gdy są one rewolucyjne. Woli być druga na rynku, ale mieć pewność, że ich produkty są doskonale dopracowane. Mimo że Shimano jest obecnie liderem na rynku i ma imponującą listę sportowych sukcesów, należy pamiętać, że firma bardzo powoli zdobywała pozycję na konserwatywnym europejskim i amerykańskim rynku. Japończycy skonstruowali swoją pierwszą zewnętrzną przerzutkę w 1956 roku, ale prawdziwie mocnym graczem na światowym rynku rowerowym stali się dopiero w latach 70. i 80., głównie za sprawą wzrostu popularności rowerów w USA. Oferowali konkurencyjne ceny w porównaniu do droższych europejskich firm, nie ustępując jakością. Jednak faktem jest, że zawodowi kolarze bardzo długo nie byli przekonani do jazdy na najwyższej grupie Dura-Ace. Ciekawostką jest, że pierwsze zwycięstwo w Tour de France na rowerze z napędem Shimano przypadło dopiero na rok 2007, po odebraniu Lance'owi Armstrongowi 7 zwycięstw.

 

Wśród kluczowych wynalazków Shimano, które zmieniły rowery na zawsze, można wymienić kilka. W 1984 roku, przy premierze szosowej grupy Dura-Ace 7400, Shimano zaprezentowało technologię SIS (Shimano Indexing System), która umożliwia precyzyjne indeksowanie biegów. Dzięki niej, jeden klik na manetce dokonuje jednoznacznej zmiany biegu. Wcześniej manetki działały płynnie, co oznaczało, że nasz ruch ręki musiał być wystarczająco płynny, aby dokonać pożądanej zmiany przełożenia. SIS miało ogromny wpływ na wzmocnienie pozycji Shimano na rynku. Warto również wspomnieć, że już 10 lat wcześniej Japończycy zaprezentowali przerzutkę Positron, która posiadała wbudowany mechanizm indeksacji (SIS ma go w manetce).

 

Rok 1982, tuż przed wprowadzeniem SIS, jest ważnym rokiem dla branży rowerowej - wtedy Shimano zaprezentowało grupę napędową dedykowaną do rowerów górskich - Shimano Deore XT. Warto również wspomnieć o roku 1990 i premierze klamkomanetek szosowych Dura-Ace z systemem Dual Control, czyli pierwszych "łap" zintegrowanych z klamkami hamulcowymi i manetkami zmiany biegów w jednym elemencie. Campagnolo wprowadziło je dopiero dwa lata później. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Shimano mocno postawiło na elektryfikację. W 2009 roku miała miejsce premiera pierwszej elektronicznej grupy napędowej Shimano - Dura-Ace 7970 (Di2), a w 2010 roku firma wprowadziła pierwszy napęd przeznaczony do rowerów elektrycznych - Shimano Steps.

Shimano światowym liderem

Obecnie Shimano jest symbolem wysokiej jakości i zaawansowanej technologii. Firma oferuje napędy do każdego rodzaju roweru na różnych poziomach zaawansowania, począwszy od topowych rowerów wyścigowych, aż do najtańszych jednośladów dostępnych na rynku. Poza elementami napędowymi i hamulcowymi, Shimano produkuje również chemię rowerową, odzież, pedały oraz obuwie rowerowe.

Grupy Shimano

Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych grup osprzętu rowerowego należą grupy Shimano. Każdy kolarz zna pojęcia takie jak: Deore XT oraz Deore XTR, to grupy osprzętowe przeznaczone dla górskich rowerów MTB. Ultegra, Dura Ace oraz sławna grupa 105 należą do podzespołów szosowych. Każdy obecnie produkowany rower jest wyposażony w części rowerowe. Zdecydowana większość rowerów fabrycznie zostaje wyposażana w części marki Shimano. Podczas zakupu nowego roweru zdecydowanie warto zwrócić uwagę na zamontowaną w danym modelu roweru grupę osprzętu. Od tego w głównej mierze będzie uzależnione prawidłowe i długotrwałe działanie naszego napędu.

Shimano Ultegra

Stawkę najwyższej jakości podzespołów szosowych otwiera jedna z najwyższych grup Shimano Ultegra. Grupa ta jest druga w hierarchii najwyżej usytuowanych grup marki Shimano i wygrywa z nią jedynie wyższa zawodnicza grupa Dura Ace przeznaczona praktycznie jedynie dla zawodowych grup kolarskich na całym świecie. Grupa Shimano Ultegra oparta została przez markę Shimano na 11-rzędowych kasetach rowerowych w połączeniu z dwu-rzędowymi mechanizmami korbowymi. Shimano Ultegra to tak naprawdę uproszczona wersja wyższej grupy Shimano Dura Ace dzieląca razem z nią liczne rozwiązania technologiczne. Grupa Ultegra wytworzona jest bez użycia materiału, jakim jest tytan, wykorzystywany przy produkcji podzespołów Dura Ace. Dzięki temu grupa Ultegra zawdzięcza swoją niższą cenę w stosunku do Shimano Dura Ace i jednocześnie pozwala uzyskać większą wytrzymałość tych podzespołów. Ultegra jest również dostępna w wersji elektronicznej Di2 w której, tradycyjne rozwiązania zostały zastąpione wykorzystaniem elektroniki. Grupa Shimano Ultegra w odróżnieniu od wyższej grupy Dura Ace jest w pełni kompatybilna z pozostałymi podzespołami marki Shimano.

Shimano Alivio

Grupa osprzętu Shimano Alivio to niezwykle trwałe podzespoły przeznaczone głównie dla rowerów rekreacyjnych MTB oraz dla rowerów trekkingowych, która zadebiutowała w roku 1994. Marka postanowiła opracować ją na potrzeby załatania dziury pomiędzy wyższymi grupami Deore oraz najtańszymi podzespołami takimi jak Acera, czy Altus. Shimano produkuje osprzęt Alivio z naciskiem na prostotę i wygodę użytkowania, a także na niezawodność i atrakcyjny wygląd tych komponentów. Najczęściej spotkamy tę grupę w powyższych typach rowerów, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby używać jej także w nowoczesnych rowerach. Marka Shimano zaprojektowała grupę Alivio z naciskiem głównie na 9-rzędowe napędy. Grupa Alivio charakteryzuje się także mnogością wykorzystywanych w niej technologii zaczerpniętych z wyższych grup osprzętowych. Mechanizmy korbowe Alivio można już kupić w wersjach z łożyskami zewnętrznymi, a to świadczy o wysokiej uniwersalności grupy Alivio produkowanej przez Shimano.

Shimano Acera

Grupa Shimano Acera w ostatnim czasie stoi na równi z inną grupą Shimano Altus. Zarówno jedna jak i druga grupa jest przeznaczona do rekreacyjnych rowerów MTB oraz rowerów miejskich. Shimano w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie zrezygnuje z jednej z tych grup, ponieważ w tej chwili powodują one wielkie zamieszanie. Shimano stworzyła Acerę i Altusa zarówno w wersjach 8- jak i 9-rzędowych. Grupa 9-rzędowej Acery oferuje poza 9-rzędową kasetą, 3-rzędowe mechanizmy korbowe z suportem Octalink oraz przerzutkę tylną typu Shadow. Kiedyś sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, grupa Altus od Shimano była przeznaczona dla rowerów trekkingowych, a grupa Shimano Acera prawdopodobnie ze względu na swój agresywny wygląd była przeznaczona dla rowerów górskich.

Shimano Zee

Podzespoły z grupy Shimano Zee cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród zawodników i amatorów zjazdowego kolarstwa typu downhill oraz agresywnego kolarstwa górskiego. Grupa ta oferuje znakomity stosunek jakości do ceny dzięki dużej trwałości i wytrzymałości oferowanych komponentów jednocześnie w rozsądnej cenie. Shimano Zee to grupa osprzętu przeznaczona dla rowerów DH i można stwierdzić, że jest to zdecydowanie tańszy odpowiednik droższej grupy Shimano, czyli grupę Saint. Grupa Zee jest dostępna jedynie w wersji z 1-rzędową korbą oraz 10-rzędową kasetą. Hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano Zee posiadają tak jak w przypadku grupy Shimano Saint rzadko spotykane 4-tłoczkowe zaciski tarcz hamulcowych.

Shimano Saint

Kolarstwo grawitacyjne nie mogłoby funkcjonować gdyby nie grupa Shimano Saint. 10-rzędowa kaseta i 1-rzędowy mechanizm korbowy z modularną osłoną łańcucha to znak rozpoznawczy tej grupy komponentów. Tej grupy nie można wykorzystać w żadnej innej odmianie kolarstwa niż tylko grawitacyjne. Podstawową zaletą tej grupy jest jej wytrzymałość oraz trwałość. Grupa ta dedykowana jest głównie do downhillu, dlatego marka Shimano nie obcinała wagi komponentów wchodzących w skład tej grupy.

Shimano Sora

Shimano Sora to 9-rzędowa grupa komponentów rowerowych, której debiut przypada na 2002 rok. Jest przeznaczona głównie do rekreacyjnych rowerów szosowych oraz szybkich rowerów miejskich. Marka Shimano wyposażyło tę grupę w mechanizmy korbowe z zewnętrznymi łożyskami zarówno 2- jak i 3-rzędowe. Ponadto można tutaj znaleźć dostosowane do prostych kierownic manetki oraz mechaniczne hamulce tarczowe. Shimano przy produkcji tej grupy chciało zapewnić komponenty trwałe i solidne, które jednocześnie będą łatwe w utrzymaniu. Klamkomanetki szosowe w osprzęcie Sora marki Shimano posiadają optyczne wskaźniki aktualnie wrzuconych biegów. Najnowsza wersja tej grupy zyskała także niewidoczne, wewnętrzne prowadzenie pancerzy pod owijką kierownicy.

Shimano XT

Grupa Shimano XT to najwyżej usytuowana w hierarchii Shimano grupa komponentów przeznaczona dla rowerów górskich MTB charakteryzująca się najwyższą dostępną technologią oraz cechująca się wyjątkową trwałością. Pierwszy raz grupa pojawiła się w 1982 roku i dedykowana była dla rowerów górskich. W tej grupie rozróżnić możemy znane wszystkim podzespoły Deore XTR oraz Deore XT. Flagowe części XTR wykonywane są w fabrykach produkcyjnych z takich materiałów jak tytan oraz włókno węglowe powodując bardzo niską wagę idącą w parze z trwałością. Podzepoły XT wykonywane są głównie z aluminium oraz różnego rodzaju kompozytów Shimano, wszystko po to, aby ograniczyć koszty osprzętu. Komponenty grupy Shimano Deore XT są także dedykowane do rowerów trekkingowych i bazują na napędzie 3 x 10-rzędów. Deore XTR i XT przeznaczone do MTB są 11-rzędowymi napędami.

Pozostałe produkty marki Shimano

Podążając ścieżką rozwoju i oferowania coraz bardziej kompleksowej oferty dla klienta, wśród markowych produktów znajdziemy obecnie także buty kolarskie MTB i szosowe z unikalnym systemem wpięcia Shimano SPD, oraz akcesoria odzieży od okularów po pokrowce na buty, a także buty damskie. 

 


Grupy osprzętu Shimano do rowerów MTB:

 

Grupy osprzętu Shimano do rowerów szosowych:

 

Grupy osprzętu Shimano do rowerów gravelowych:

 

Grupy osprzętu Shimano do rowerów miejskich:

 

Grupy osprzętu Shimano do rowerów elektrycznych:

 

 

zamknij [x]