Jaki pierwszy rower szosowy wybrać i na co zwrócić uwagę?

Rowery szosowe znów zyskują popularność! Polskie miasta mają coraz atrakcyjniejszą infrastrukturę dla rowerzystów, a producenci kolarzówek proponują miłośnikom tzw. dwóch kółek kolejne ciekawe rozwiązania technologiczne – już nie tylko stricte sportowe. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się tematowi!

 

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z szosówkami i zastanawiasz się jaki rower szosowy wybrać na początek – dobrze trafiłeś! Pomożemy Ci w doborze modelu idealnie dopasowanego do Ciebie, a nawet odnajdziemy odpowiedni kierunek, jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych preferencji!

 

A może po prostu chciałbyś nieco zaoszczędzić na swoim pierwszym rowerze szosowym? Nie ma problemu! To również wzięliśmy pod uwagę!

 

 

Jaki pierwszy rower szosowy wybrać?

 

 

 • Rowery szosowe są idealne do szybkiej jazdy po asfalcie i pokonywania długich tras.
 • Szosówki dzielą się na: race, aero i endurance. Na pierwszy rower szosowy zwykle wybiera się endurance.
 • Dobierając szosówkę, zwróć uwagę przede wszystkim na ramę, napęd, hamulce i pedały.
 • Dobry rower szosowy dla początkującego kolarza kosztuje ok. 5000 zł wzwyż.
 • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Czym charakteryzuje się rower szosowy?

Rower szosowy (inaczej: szosa, szosówka, kolarzówka) to jednoślad stworzony z myślą o przemieszczaniu się po drogach asfaltowych (lub podobnych – utwardzonych, płaskich powierzchniach np. ścieżkach rowerowych). Kolarstwo szosowe swoje początki ma na przełomie XIX-XX w., najprawdopodobniej we Francji. Pierwotnie przeznaczenie tego typu jednośladów było bardzo proste i wbrew pozorom nie tak dalekie od współczesnego – pierwsza szosa miała przejechać w jak najkrótszym czasie, jak najdłuższy dystans. Dopiero potem zauważono, że idealnie nadaje się do wyścigów.

 

Idea przyświecająca pionierom ma widoczne gołym okiem reperkusje do dziś. Cała charakterystyka konstrukcyjna kolarzówek gwarantuje możliwość osiągania jak największych prędkości. Niezmiennie od lat – dobry rower szosowy, to szybki rower szosowy. Forma oraz geometria ramy mają sprawić, że opór powietrza będzie minimalny. Podobnie sprawa ma się z tzw. barankiem – kierownica roweru szosowego także ułatwia przyjęcie dogodnej pozycji do szybkiej jazdy, a przy tym pozwala odpocząć mięśniom, poprzez zmianę uchwytu, kiedy kolarzowi zamarzą się długie wycieczki.

 

Klasyczna kolarzówka ma także wąskie opony szosowe o niskim oporze toczenia. Taka konstrukcja ogumienia przekłada się na skuteczniejsze przekazywanie mocy, a tym samym pozwala w łatwy sposób osiągnąć wysoką prędkość jazdy (o ile droga jest płaska – nierówności to największy problem, jaki mogą napotkać opony szosowe).

 

 

 

 

Rodzaje rowerów szosowych

Tak, jak zaznaczyliśmy na wstępie – szosówka szosówce nierówna. Dlatego na początku przygody z kolarstwem tego typu warto dowiedzieć się, jakie są wszystkie rowery szosowe dostępne na rynku i zastanowić się, która z podgrup sprawdzi się w naszym przypadku. Choć laikowi może wydawać się inaczej, to kolarzówka do wygodnego zwiedzania okolicy w weekend będzie miała odmienną charakterystykę niż odpowiedni rower wyścigowy do wylewania siódmych potów na katorżniczych, profesjonalnych treningach.

 

 

Przeczytaj także: "Jak zbudowany jest rower szosowy?"

 

 

Jakie wariacje kolarzówek możemy wyróżnić? I co polecamy na zakup pierwszego roweru szosowego dla początkującego rowerzysty? My sugerujemy podział na 3 podstawowe kategorie, następujące typy rowerów szosowych:

 • Rower szosowy race – jest wariantem najpopularniejszym, dość uniwersalnym i najbliższym klasycznym konstrukcjom, a co za tym idzie, jest to rower szosowy idealny do szybkiego pokonywania długich tras. Nadaje się do odcinków górskich wypełnionych licznymi zakrętami i wybierany jest również przez rowerzystów wyścigowych trenujących właśnie kolarstwo takiej specyfikacji. Niniejszy model roweru szosowego charakteryzuje się niewielką masą oraz ramą o sportowej geometrii pomagającą w uzyskaniu wysokich prędkości. Race może sprawdzić się, jak pierwsza szosa, jeżeli masz odrobinę samozaparcia i doświadczenia z bardziej sportową jazdą, jednakże nie można powiedzieć, że jest to rower szosowy idealny dla początkujących.
 • Rower szosowy aero – czyli aerodynamiczny, zaprojektowano w jednym celu – sprawdzenia, jakie są granice prędkości, którą może osiągnąć kolarz. Aero rower szosowy to prawdziwa bestia niczym pocisk przecinająca powietrzę. Idea przyświecająca konstruktorom tych jednośladów sprawiła, że aero to zdecydowanie najbardziej wyróżniające się rowery szosowe, na jakie można natrafić na rynku. Rama roweru szosowego aerodynamicznego jest cięższa niż standardowej kolarzówki, a dodatkowo jednoślady z tej grupy pozbawione są wszelkich udogodnień przydatnych w dłuższych trasach. Ten model roweru szosowego stosowany jest jako sprinterski i najlepiej wybrać go wtedy, kiedy jest się profesjonalistą.
 • Rower szosowy endurance – jest najmniej wyspecjalizowanym wariantem, a co za tym idzie, przyjmuje się powszechnie, że to właśnie jest rower szosowy idealny dla początkujących i przychylamy się do tego stanowiska. Model endurance często dysponuje szerszymi oponami lepiej tłumiącymi drgania, więc pozwala na w miarę wygodną jazdę także po gorszej jakości drogach. Rama roweru szosowego w tym stylu wyróżnia się łagodniejszą geometrią pozwalającą na przyjęcie komfortowej pozycji. Z tego powodu model szosowy endurance czasem określa się także mianem maratończyka pośród kolarzówek (i swego rodzaju przeciwieństwem wersji aero). Zdecydowanie najbardziej polecamy ten wszechstronny rower szosowy wszystkim nowicjuszom!

 

Pamiętaj, że powyższy podział jest dość tradycyjny. Nowinki technologiczne nie omijają jednak rodziny kolarzówek i obecnie można wyróżniać dodatkowo elektryczny rower szosowy, ale oprócz wspomagania pedałowania będzie on zawsze specyfikacją zbliżony do jednej z powyższych podgrup.

 

 

Czy wiesz, że...

Niektórzy za rodzaj kolarzówki uznają także rower szosowy szutrowy (gravel). Nie jest to bezzasadne, bo w wielu punktach rowery gravelowe są podobne do szosówek, a ponadto wywodzą się z nich (przynajmniej częściowo). Wydaje się nam jednak, że taka kwalifikacja jest już nieco archaiczna, gdyż obecnie szutrówki są na tyle rozwiniętą gałęzią kolarstwa, że zasługują na autonomię. Więcej na temat graveli znajdziesz w naszych tekstach: „Odkryj nowe horyzonty dzięki rowerowi gravelowemu.” oraz „10 powodów, dla których powinieneś spróbować jazdy na gravelu”.

 

 

Na rowerze szosowym może jeździć każdy

 

Jaki rozmiar i geometrię ramy wybrać?

Kiedy określisz, jaki wariant interesuje Cię najbardziej, przychodzi czas na przejście do konkretów. Przede wszystkim zwróć uwagę przy zakupie roweru szosowego na jego ramę. To absolutna podstawa mająca kolosalny wpływ na przyjemność, którą daje jazda na rowerze. Wielkość ma znaczenie. Zarówno zbyt duży rozmiar ramy roweru, jak i za mały nie pozwolą w pełni korzystać z możliwości szosówki, a ponadto w dłuższym okresie prawdopodobnie wywołają najpierw drętwienie rąk i ich ból, następnie bóle pleców, a nawet urazy.

 

Rozmiar ramy roweru musi być starannie dobrany do wzrostu i proporcji Twojego ciała. W Internecie znajdziesz całkiem sporo kalkulatorów, które pomogą Ci ustalić odpowiednią wielkość pierwszego roweru szosowego. Koniecznie zwróć jednak uwagę, czy wybrany kalkulator dedykowany jest szosówkom. Ramy MTB, czy roweru miejskiego będą miały inny rozmiar, standard.

 

Jeżeli chcesz samodzielnie wybrać wielkość, odpowiedni rozmiar roweru szosowego możesz określić na co najmniej kilka domowych sposobów – instrukcje krok po kroku także znajdziesz w Internecie. Pamiętaj tylko, że zawsze najistotniejszymi parametrem są efektywna długość górnej rury oraz tzw. stack (wysokość ramy). Ponadto zwracaj uwagę na wytyczne poszczególnych producentów. Jeżeli z obliczeń okaże się, że znalazłeś się między dwoma rozmiarami, zwykle na pierwszy rower szosowy doradza się wybrać ten mniejszy wariant.

 

 

Szczegółowo to zagadnienie omawiamy w artykule: „Jak dobrać rozmiar ramy roweru do swojego wzrostu?

 

 

Pamiętaj, że geometria roweru szosowego częściowo zależna jest także od tego, czy model projektowany był pod kobietę, czy mężczyznę. Ponieważ statystycznie panie są niższego wzrostu – rowery szosowe damskie zwykle również są niższe. Dodatkowo górna rura często jest lekko wygięta lub poprowadzona pod kątem ułatwiającym wsiadanie.

 

 

Ustawienie roweru szosowego przez profesjonalistę, czyli bikefitting

Jeżeli chcesz mieć pewność, że komfort jazdy na rowerze szosowym będzie na najwyższym poziomie, masz jeszcze jedną możliwość – skorzystać z pomocy profesjonalisty. Naszym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż nie pozostawia ono żadnych wątpliwości – zawodowiec na pewno dobierze odpowiedni rozmiar roweru szosowego.

 

Chociaż wiele osób myśli, że tego typu konsultacje są tylko dla sportowców, to nie jest to prawdą. Coraz więcej laików decyduje się na fitting roweru. Zwłaszcza że wraz z rosnącą popularnością usługi, jej cena maleje, więc indywidualne dopasowanie nie zrujnuje Twojego portfela, a może okazać się nieocenione, gdy decydujesz się kupić rower szosowy po raz pierwszy.

 

Jeśli interesuje Cię, jak w szczegółach wygląda bikefitting, polecamy artykuł: „Bikefitting – rower dopasowany w każdym calu”.

 

 

Rower szosowy – karbon czy aluminium?

Wielkość i geometria to jedno, ale chcąc kupić rower szosowy, trzeba jeszcze zdecydować się na materiał ramy, z którego będzie on wykonany. Obecnie dwa najpopularniejsze warianty to aluminium i włókno węglowe (karbon). Profesjonaliści korzystają z tego drugiego materiału, ponieważ rower karbonowy będzie znacząco lżejszy niż aluminiowy rower szosowy, a do tego włókno węglowe daje lepsze tłumienie drgań i najzwyczajniej ładniej wygląda. Trzeba jednak pamiętać, że karbon jest znacznie droższy. Dlatego uważamy, że na pierwszy rower szosowy w zupełności wystarczy taki z aluminium. Będzie tańszy, a na początek przygody z kolarstwem doskonale spełni swoje zadanie. Zwłaszcza że rama aluminiowa jest wytrzymalsza niż karbonowa, a na początku swojej przygody z kolarzówkami mogą się zdarzyć wywrotki. Jeżeli połkniesz bakcyla, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by już Twój kolejny rower szosowy, który kupisz, wykonany był z włókna węglowego.

 

 

 

Jaką grupę napędu do roweru szosowego wybrać?

Zastanawiając się jaki rower szosowy na początek wybrać, trzeba wziąć pod uwagę grupę napędu. Zdecydowanie najpopularniejszy przy stosowaniu hobbystycznym jest osprzęt Shimano. Oprócz japońskiego przedsiębiorstwa można nabyć także komponenty od amerykańskiego SRAM lub włoskiego Campagnolo.

 

Ponieważ większość rowerów szosowych dla amatorów ma osprzęt Shimano, przyjrzyjmy się bliżej grupom właśnie tej firmy:

 • Claris – podstawowa grupa osprzętu – dobra dla zupełnych nowicjuszy.
 • Sora – grupa nieco lepsza niż Claris, nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale jej działanie jest niezłe i można ją śmiało polecić do pierwszej kolarzówki.
 • Tiagra – kaseta roweru szosowego o 10-rzędach, pierwsza grupa, w której pojawia się opcja montażu hamulców tarczowych. Dostępna w całkiem przystępnej cenie i również dobry wybór dla początkujących kolarzy szosowych.
 • 105 – pierwsza 11-rzędowa grupa, którą możemy nazwać wprowadzeniem do wyposażenia roweru szosowego typowo wyścigowego. Wielu producentów umieszcza ją w najdroższych modelach aluminiowych w swojej kolekcji lub jednośladach karbonowych w niższej cenie.
 • Ultegra – typowo wyścigowa grupa szosowa występująca w wersji mechanicznej oraz elektronicznej (Di2). Charakteryzuje się niską wagą, szybką i precyzyjną zmianą przełożeń oraz doskonałym designem. Z uwagi na znacznie niższą cenę niż Dura-Ace jest najchętniej wybieraną grupą przez kolarzy ścigających się amatorsko w wyścigach szosowych.
 • Dura-Ace – Absolutny top pod każdym względem (niestety również cenowym). Osprzęt ten przeznaczony jest przede wszystkim dla zawodowców, ewentualnie amatorów, którzy zadowolą się tylko najwyższą jakością. Na pierwszy rower szosowy zdecydowanie zbędny wydatek.

 

 

Więcej o wyżej wymienionych grupach znajdziesz w artykule: „Zestawienie grup szosowych Shimano”.

 

 

Jak łatwo zauważyć – rowery szosowe popularne wśród nowicjuszy najczęściej opierają się na napędach Shimano Claris, Sora lub Tiagra i te grupy rekomendujemy. Jeśli wolisz postawić na markę SRAM – warto zwrócić uwagę na modele Apex lub Rival. Osobom, dla których jazda rowerem szosowym jest novum, odradzamy osprzęt Campagnolo – ze względu na cenę oraz znacznie mniejszą popularność, a co za tym idzie, ewentualne problemy eksploatacyjne i serwisowe.

 

 

Tani rower szosowy który nada się do treningów

 

Hamulce szczękowe czy tarczowe do szosy?

To kolejne pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź, decydując się na zakup nowego roweru szosowego. Wybór jednego z wariantów podyktowany może być różnymi względami. Hamulce tarczowe zyskują coraz większą popularność zarówno w zawodowym, jak i amatorskim peletonie, jednak zastanów się, w jakim terenie będziesz trenować (czy jest tam dużo krętych i niebezpiecznych zjazdów?). Na nizinnych trasach hamulce tarczowe się raczej nie przydadzą, chociaż można się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, bo nawet na płaskim podłożu czasami skuteczne i szybkie hamowanie potrafi uratować życie.

 

Hamulce szczękowe są oczywiście tańsze, dlatego często wybiera się je do pierwszego roweru szosowego i wcale nie musi to być zła decyzja. Bez problemu znajdziesz przyzwoity rower korzystający z hamulców tego typu.

 

Przy okazji – warte zainteresowania się nimi są także klamkomanetki. Dzięki temu udogodnieniu będziesz mógł zapewnić sobie zmianę przełożeń bez odrywania rąk od kierownicy roweru, co jest znacznie wygodniejsze. Klamkomanetki naszym zdaniem to must-have!

 

Pedały – wpinane czy platformowe?

Rodzaj pedałów to kolejne istotne zagadnienie. Chociaż z kolarzówkami zdecydowanie kojarzą się pedały wpinane (SPD), to uważamy, że do pewnego momentu warianty platformowe są lepszym wyborem. Mając je zamontowane na swoim jednośladzie, możesz korzystać z dowolnego rodzaju obuwia. Dopiero kiedy Twoje umiejętności wzrosną i poczujesz, że Cię ograniczają – warto przesiąść się na pedały SPD. Są one trwalsze i wydajniejsze – trzeba jednak przyzwyczaić się do korzystania z nich.

 

Nowy rower szosowy w większości przypadków sprzedawany będzie z pedałami platformowymi lub bez żadnych, więc jeśli interesujący Cię model należy do pierwszej grupy – w grę może wchodzić również możliwość lekkiego zaoszczędzenia na rowerze.

 

 

 

 

Szczegółowo problematykę pedałów do rowerów szosowych omawiamy w tekście: „Jakie pedały do roweru szosowego wybrać?”.

 

 

Trening górski na rowerze szosowym

 

Jaki rower szosowy wybrać, aby nie przepłacić i na czym można oszczędzić?

Nie ma co ukrywać, że zakup roweru szosowego zwykle wiąże się z niemałym wydatkiem. Dlatego można i trzeba rozpatrywać kwestie techniczne poszczególnych konstrukcji, ale ostatecznie o tym, jaki rower szosowy na początek wybrać niestety często decyduje domowy budżet.

 

Oczywiście, każdy z nas chce nieco oszczędzić na rowerze, jeśli tylko jest to możliwe – to naturalne. Doświadczenie pokazuje jednak, że na dłuższą metę najlepiej wybrać najdroższy model, na jaki nas stać (jeśli należymy do osób o przeciętnych / średnich zarobkach). Nie oznacza to wcale, że mamy przepłacać. Spokojnie znajdziemy przyzwoity rower szosowy do 5000 zł, który absolutnie wystarczy na początek.

 

Jak znaleźć tani i dobry rower szosowy? Jeśli chcesz zaoszczędzić, przede wszystkim nie patrz na jednoślady sygnowane logotypami najpopularniejszych światowych marek. Naprawdę nie potrzebujesz, by Twój pierwszy rower szosowy zrobiła „najlepsza firma na świecie”. Zwłaszcza że może się okazać, że przy tym samym wyposażeniu kosztować będzie 1000-1500 zł więcej niż konkurencji – tylko ze względu na markę.

Co jeszcze pozwoli nieco pomniejszyć koszt zakupu?

 • Aluminiowa rama zamiast karbonowej – waga roweru szosowego na początku i tak nie jest najważniejsza.
 • Koła i opony – podobnie jak w przypadku ramy – nowicjusz spokojnie może wybrać ciut cięższe, ale tańsze.
 • Pedały – na start wystarczą zainstalowane fabrycznie.
 • Grupy napędowe – można wybrać na początek niższą, zwłaszcza jeśli planujemy poruszać się po niewymagających trasach.

Jednocześnie odradzamy oszczędzanie poprzez kupowanie osprzętu niesprawdzonych marek – szczególnie przerzutek oraz hamulców, gdyż ich nieprecyzyjne działanie i zawodność mogą pogorszyć nie tylko komfort jazdy, ale także negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.

 

 

Rowery szosowe do 3000 zł

Rower szosowy do 3000 zł brzmi bardzo kusząco prawda? A w Internecie można znaleźć nawet takie, których cena nie przekroczy 2000 zł. Stanowczo odradzamy jednak inwestowanie w tego typu jednoślady, gdyż tak tani rower szosowy to najprostsza droga do katastrofy. Raczej nie jest możliwe, aby jego parametry techniczne okazały się do przyjęcia, a do tego osprzęt będzie na pewno wątpliwej trwałości, co w ostatecznym rozrachunku zrodzi kolejne problemy (i wydatki na serwis!).

 

Wyjątkiem są niesamowite promocje, które rzadko, ale czasem rzeczywiście się zdarzają. Wciąż wątpliwe, że cena zamknie się w 3000 zł, ale w 4000 zł (a nawet ciut mniej) jest to możliwe. Jeśli upolujesz taką promocję, doradzamy jednak dwa razy sprawdzić wszystkie części składowe jednośladu.

Rower szosowy Cannondale Synapse 3

 

Rower szosowy Cannondale Synapse 3

 

 

 

 

Rowery szosowe do 5000 zł

Nowy rower szosowy do 5000 zł to znacznie realniejszy pułap cenowy i tak jak wspomnieliśmy wcześniej, uważamy, że jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kolarzówkami – na pierwszy rower szosowy – taki sprzęt powinien Ci wystarczyć. Na jednośladach za mniej więcej taką kwotę niektórzy startują nawet w amatorskich zawodach i jeśli robisz to czysto dla przyjemności, bez potrzeby bycia najlepszym, nie powinieneś się zawieść!

 

Doskonałym przykładem, że modele do 5000 zł potrafią być naprawdę solidne jest rower szosowy Cannondale CAAD Optimo 3. Ten amerykańskiej produkcji jednoślad korzysta z napędu Shimano Sora, więc nie najniższej grupy, a także z klasycznych hamulców dual pivot. Jego największym wyróżnikiem jest jednak widelec wykonany z włókna węglowego, podczas gdy cała rama uformowana została ze stopu aluminium. Cannondale CAAD Optimo 3 ma także mocowania na błotniki i bagażnik, więc sprawdzi się także w nieco mniej typowych szosowych trasach.

Rower szosowy Cannondale CAAD Optimo 3

 

Rower szosowy Cannondale CAAD Optimo 3

 

 

 

 

Rowery szosowe do 10 000 zł

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić lub wiesz, że kolarstwo szosowe na sto procent jest tym, czemu chcesz się poświęcić – górna granica cenowa dla kolarzówek w zasadzie nie istnieje. Jednak już bardzo dobry rower szosowy na początek dla amatora nabędziesz, nie przekraczając kwoty 10 000 zł.

 

W tym wypadku polecamy również konstrukcję od amerykańskiego Cannondale – Synapse 2. Jednoślad ten należy do grupy endurance, więc spisze się przy nieco bardziej rekreacyjnej jeździe. Rama wykonana jest z aluminium, a widelec z włókna węglowego. Producent wyposażył model w wydajne hamulce tarczowe hydrauliczne Shimano Tiagra oraz należący do tej samej grupy napęd w układzie 2x10. Warto zwrócić także uwagę na lekkie, ale wytrzymałe obręcze DT Swiss umożliwiające zastosowanie systemu bezdętkowego oraz sporą liczbę punktów montażowych pozwalających na ewentualne doposażenie jednośladu (w komplecie znalazła się nawet torba na górną rurę!).

Rower szosowy Cannondale Synapse 2

 

Rower szosowy Cannondale Synapse 2

 

 

 

 

Topowe modele rowerów szosowych

Wymienienie konkretnych topowych modeli rowerów szosowych zawsze będzie subiektywną opinią, ale jeśli już wspomnieliśmy o istnieniu wyjątkowo drogich wariantów, wypada wspomnieć, które marki przodują w konstrukcjach tego rodzaju.

 

Kolarzówki dla profesjonalistów w cenie samochodu można znaleźć w ofercie włoskiego Pinarello. Pewnie wiele osób bardziej zainteresowanych tematem chociaż raz słyszało o modelu Pinarello Dogma F, który w niektórych specyfikacjach kosztuje powyżej 70 000 zł. Wcale nie ustępują mu cenowo rowery szosowe Trek – choćby seria Madone. Również za ok. 70 000 zł możemy spotkać szosówki Specialized m.in. Aethos i S-Works, a trzeba zaznaczyć, że w przypadku każdej z tych marek znajdziemy i jeszcze znacznie droższe rowery.

Rower szosowy Cannondale SystemSix Ultegra

 

Rower szosowy Cannondale SystemSix Ultegra

 

 

 

 

A może używany rower szosowy?

Rower szosowy budżetowy nie jest najlepszym pomysłem, ale może warto rozważyć zakup tzw. używki? Co prawda jednoślad z drugiej ręki zawsze jest sporo tańszy niż nowy egzemplarz, ale odradzamy ten pomysł laikom. O ile osoba obeznana w kolarstwie szosowym powinna sobie poradzić, to nowicjusz łatwo może zostać oszukany przez nieuczciwych sprzedawców i kupić przestarzały rower lub model z łatwą do przeoczenia usterką.

 

 

Jaki rower szosowy dla dziecka?

Jazda rowerem szosowym to nie tylko gratka dla dorosłych, ale także dla dzieci – o czym często zapominają zarówno dorośli, jak i producenci, w których katalogach wielokrotnie brakuje modeli dla dzieci. Jeżeli mimo przeciwności chcesz jednak pokazać swojej pociesze kolarstwo szosowe, konieczne jest staranne dobranie jednośladu do jej budowy.

 

Zwykle szosówki dla najmłodszych mają 20-, 24- lub 26-calowe koła – zależnie od wieku i wzrostu użytkownika. Ich geometria z reguły jest łagodniejsza niż przy typowych wariantach dla dorosłych, aby można było przyjąć dogodniejszą pozycję. Ze względu na wytrzymałość powszechnie stosuje się aluminiowe ramy, a osprzęt jest uproszczony, aby dziecko nie miało trudności przy jego obsłudze. Oczywiście – im rower mniej będzie ważył – tym lepiej, gdyż ułatwi to młodemu kolarzowi manewrowanie oraz pokonywanie dłuższych dystansów. W tego typu trasie nie do przecenienia okaże się także wygodne siodełko rowerowe.

 

 

Jazda na rowerze szosowym to przede wszystkim zabawa!

 

Jazda na rowerze szosowym, czyli przede wszystkim frajda!

Chociaż współcześnie kolarzówki mogą mieć bardzo różną specyfikację, niezależnie od wariantu, na który się zdecydujesz, ani kwoty, którą postanowisz w niego zainwestować – rower szosowy oferuje przede wszystkim niesamowitą frajdę z użytkowania. Prawie każdy zapalony cyklista kocha uczucie wolności, jakie daje rozwinięcie wysokiej prędkości, a kolarzówki nadają się do tego najlepiej! Dlatego mamy nadzieję, że jeśli zastanawiałeś się nad kupnem swojego pierwszego roweru szosowego – przekonaliśmy Cię, a co najważniejsze – wiesz, na co zwrócić uwagę, by zakup był udany i nie obciążył nadmiernie Twojego budżetu. No i na koniec oczywiście zapraszamy Cię do przejrzenia oferty rowerów szosowych w naszym sklepie Rowertour.com!

 

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania – rowery szosowe

1️⃣ Jakie są zalety roweru szosowego i kiedy warto go wybrać?

Podstawowe zalety roweru szosowego to jego lekkość i minimalizm konstrukcyjny, dzięki czemu nie wymaga częstego serwisowania i jest bezawaryjny w porównaniu do jednośladów o innym przeznaczeniu. Do tego minimalizm kolarzówek sprawia, że prezentują się one bardzo atrakcyjnie od strony wizualnej. Najlepiej wybrać rower szosowy, kiedy interesuje Cię szybka jazda po asfaltowych drogach.

 


2️⃣ Ile waży rower szosowy?

Szosówki to wyjątkowo lekkie jednoślady. Producenci dbają, aby ważyły one jak najmniej. Zwykle oscylują one w granicach 7-8 kg, jednak niektóre marki oferują również wyścigowe rowery szosowe o masie ok. 4,5 kg. Warto zaznaczyć, że pasjonaci bicia rekordów zbudowali najlżejszy rower szosowy nieprzekraczający 3 kg – takie wartości nie są jednak obecne przy konstrukcjach produkowanych seryjne. Waga kolarzówki przede wszystkim zależy od ramy – aluminiowa jest cięższa, a karbonowa – lżejsza.

 


3️⃣ Co jest lepsze, rower szosowy czy gravel?

Wiele osób zaczynających przygodę z kolarstwem nie wie dokładnie czym różni się rower szosowy od gravelowego, więc co naturalne, zastanawia się który jednoślad jest po prostu lepszy. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Jeśli chcesz jeździć jak najszybciej po asfaltowych drogach – wybierz rower szosowy, za to, jeżeli bliżej Ci do wycieczek po żwirze i szutrach – wybierz gravel. Zapewni Ci on większą uniwersalność, ale pamiętaj, że szosówka za to będzie lżejsza i mniej wymagająca pod kątem regularności przeglądów.

 


4️⃣ Jak ustawić siodełko w rowerze szosowym?

W celu najszybszego i najprostszego określenia, jak powinno ustawić się siodełko w rowerze szosowym, należy na nim usiąść i położyć piętę na pedale, gdy ten jest w najniższym punkcie, tak aby noga była w pełni wyprostowana. Wtedy należy dopasować położenie siodełka rowerowego, aż miednica znajdzie się w pozycji poziomej. W praktyce siodełko znajduje się najczęściej 2-3 cm powyżej mostka.

 


5️⃣ Jak ustawić kierownicę w rowerze szosowym?

Przede wszystkim odpowiednio dobrana kierownica szosowa powinna równać się szerokości ramion użytkownika (wystarczy je zmierzyć), kiedy już dobierzesz odpowiednią, należy ją ustawić. Prawidłowo ustawiona kierownica w rowerze szosowym powinna być na wysokości siodełka lub do 6 cm poniżej jego wierzchu. Im niżej się znajdzie, tym bardziej aerodynamiczną (ale jednocześnie mniej komfortową) pozycję będzie wymuszać na kolarzu.

 


6️⃣ Jak zmieniać przerzutki w rowerze szosowym?

We współczesnych rowerach szosowych zwykle stosuje się klamkomanetki, które są jednocześnie dźwignią hamulca i do zmiany biegów, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Warto pamiętać, że zmiana przerzutki wymaga pedałowania i jeśli chcesz, aby była płynna – na czas jej dokonywania ogranicz nacisk stopy na pedał rowerowy.

Powiązane artykuły

zamknij [x]